Čo je to rastúca stolička?

Blog Čo je to rastúca stolička?

Ako sa dieťa naučí sedieť, tak ho dospelého budú - či nebude bolieť chrbát. Väčšina z nás pozná bohužiaľ len boľavú časť. Našťastie nie je neskoro pomôcť deťom.

Špecifiká rastúce stoličky

Rastúca stolička je speciálná stolička vyvinutá tak, aby sprevádzala Váš ho chrobáčika od prvých momentov, kedy môže sedieť, cez celý vývoj do dospelosti. Vďaka prítomnosti podnožky, nastaviteľnosti výšky a hĺbky sedenia a nastaviteľnosti výšky podnožky umožňuje dieťaťu vždy zdravo sedieť a pomáha mu v zdravom vývoji chrbtice a kostrového systému.

A samozrejme: rastie s dieťaťom. Za každým, keď je dieťa už natoľko veľké, že:
nesedí pohodlne opreté s lakťami približne do pravého uhla;
sedátko tlačí v podkolení či
sedátko tlačí zospodu na stehná ...
... sa proste zmení výška sedátka, hĺbka sedu a umiestnenie podnožky tak, aby opäť zodpovedala týmto vodítkam správneho usadenia.

Využitie rastúcich stoličiek

Rastúce stoličky v závislosti na jednotlivých prvkoch a nastavenie využijete:
● čoby stoličku pre najmenšie deti - tj. Pre samostatne sediace deti od 9 mesiacov. Stolička musí mať      
zadržiavacie pásy a pultík;
● ako jedálenskú stoličku pre deti - optimálne s veľkým pultíkom, na ktorý sa zmestí miska, kelímok aj kompletne rozdrobené jedlo;
● čoby stoličku pre samostatne sediace deti od 2 rokov už aj bez zadržiavacieho pultíku a bezpečnostných pásov;
● ako stoličku pre postupne dospievajúce dieťa - vďaka množstvu polôh, zameniteľnosti sedáku a podnožky a široké, tvarované opierke chrbta rastúce stoličku prispôsobíme vyvíjajúcemu sa potomkovi a
● čoby stoličku pre dospelého. Aj keď pubertiaci rastúce stoličku väčšinou odloží, mnoho z nich ju opäť vytiahne neskôr ku kreslícímu doske, maliarskemu plátnu či k záplave monitorov v pracovnej zostave. Sami rodičia odrastené stoličky zužitkovávajú čoby barovú stoličku, stoličku na záhradu či všade tam, kde sa hodí zvýšené posedenie s podnožkou.

Aby tomu všetkému stolička poslúžila, musí byť nielen stabilná, pevná a odolná, ale aj ...

Hlavné vlastnosti rastúce stoličky

Stabilita

Stabilitu stoličky zaistí konštrukcia z kvalitného materiálu. Materiál, všetky zárezy a diery na skrutky musia byť natoľko odolné, aby stoličky úplne bezproblémovo slúžila aj pri každodennom používaní a častom přenastavování prvkov po desiatky rokov. Takým materiálom je drevený masív optimálne z tvrdého dreva typu buk.

Ďalej má na stabilitu vplyv masívnosť prevedenia konštrukčných prvkov a pevnosť zovretie konštrukcie, typicky zaistená spojovacími svorníky. Optimálne je stolička navrhnutá tak, že ani pri zmene posedu a podnožky sa nerozpojuje celá konštrukcia, ale len uvoľňujú a opäť doťahujú spojovacie svorníky.

A v neposlednom rade určuje stabilitu design stoličky zahŕňajúce:
dostatočnú rozteč nôh, správny pomer rozstupe nôh k výške stoličky a uhly nosných prvkov;
dostatočne hlboký posed;
inteligentné prevedenie detailov, ako je napríklad spodná spojenie nôh vyvedené tak, aby do neho rodičia nekopali pri obsluhe dieťaťa.

Bezpečnosť

Bezpečnosť rastúcich stoličiek sa overuje atestáciu. Rastúce stoličky pre deti do 3 rokov musia byť certifikované podľa normy EN 14988 Detské vysoké stoličky. V rámci tejto normy sú vykonávané aj záťažové skúšky na nosnosť stoličky, ktorá sa potom na certifikátu uvádza. Bezpečnosť stoličiek ovplyvňuje predovšetkým začlenenie bezpečnostných prvkov, ako zadržiavacie pásy a pultík.

Súčasťou bezpečnosti rastúcich stoličiek je aj správanie rodičov. sa preto musí riadiť 2 pokyny:
nenechávať dieťa bez dozoru
dieťa riadne pripútať bezpečnostnými pásmi, ak je stolička nimi vybavená.

rostoucí zidle_detaily_4

Ergonómia aneb dizajn orientovaný na zdravé sedenie

Nevyhnutnou podmienkou zdravého sedenia dieťaťa je podnožka. Tá zaistí približne pravý uhol nôh pri sedení a z toho plynúce správnu polohu chrbtice. Ďalej k pohodlnosti sedu napomáha tvarovaná opierka chrbta, ktorá rešpektuje ich prirodzené zaoblenie. Malým deťom sedenie spríjemní aj mierne prehĺbenie na sedáku.

Ďalšie charakteristiky rastúcich stoličiek

 

Ďalšie vlastnosti priamo vychádzajú z tých hlavných:
ľahká prispôsobiteľnosť v priebehu rastu dieťaťa;
ekologická nezávadnosť materiálov, farieb a moridiel podľa normy EN 71 Bezpečnosť hračiek;
odolnosť konštrukcie a materiálov v čase;
dostatočná nosnosť pre odrastené deti a dospelých.

Žiadnu z týchto vlastností nie je dobré pri výbere opomenúť. Často totiž zistíte, že za rovnaké peniaze zaobstaráte stoličku na celý život i stoličku, na ktorej si dieťa odsedí sotva rok.

Zpět na výpis